Inwestycja w prasy hydrauliczne – jak działają te urządzenia i na co należy zwracać uwagę podczas zakupu?

 

W zakładach produkcyjnych stosuje się różne urządzenia. Dziś jednak nie będziemy skupiać się na samych procesach biorących udział w produkcji, ale na konkretnej maszynie, która potrzebna jest prawie w każdym przypadku. Mowa dokładniej o prasie hydraulicznej.

 

Agregaty hydrauliczne w hamulcach pojazdów mechanicznych.
Agregaty hydrauliczne w hamulcach pojazdów mechanicznych oraz większych maszyn.

 

Czym jest?

Budowę oraz zasadę działania najlepiej wyjaśnić na najprostszym modelu. Prasa powstaje w wyniku połączenia ze sobą cylindrów wypełnionych specjalnym olejem. Zamknięte są w tłokach, co wywołuje wysokie ciśnienie. Jest to zgodne z zasadami fizyki.

 

Gdzie można nabyć takie urządzenie?

Produkcją oraz sprzedażą zajmuje się mnóstwo firm działających na terenie Polski. Warto przy tym również zauważyć, że nie jest to jedyne urządzenie, które znajduje się w asortymencie sklepów takich, jak podany wyżej. Większość podobnych przedsiębiorstw oferuje w sprzedaż wielu innych maszyn, które oparte są na działaniu hydrauliki.

 

 

Gdzie konkretnie prasy hydrauliczne znajdą swoje zastosowanie? Oto kilka praktycznych przykładów:

  • w zakładach pracujących z metalami, gdzie prasa służy pracownikom do procesów obróbki plastycznej,
  • w hamulcach hydraulicznych pojazdów mechanicznych oraz większych maszyn,
  • w napędach obrabiarek skrawających.

To oczywiście jedynie tylko część zastosować prasy hydraulicznej. Ta znajdzie swoje szerokie zastosowanie również w zakładach zajmujących się na przykład produkcją brykietu.

 

 

Na co powinno się zwracać szczególną uwagę podczas zakupów?

Przede wszystkim na jakość materiałów zastosowanych w budowie prasy. Od tego bowiem zależy czy urządzenie będzie trwałe i bezpieczne w użytkowaniu przez pracowników. Ponadto warto również wybrać rodzaj prasy odpowiedni dla potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa:

  • kiedy prasa ma wytwarzać nacisk maksymalny do 1000 ton odpowiednim zakupem będzie prasa warsztatowa lub kolumnowa
  • kiedy prasa ma wytwarzać nacisk maksymalny do 500 ton najlepszym wyborem będzie prasa wysięgowa
  • kiedy prasa ma wytwarzać nacisk maksymalny do 3000 ton zaleca się inwestycję w prasę bramową (istnieją również prasy bramowe podwójnego działania o takim samym nacisku maksymalnym).

 

Warto również pamiętać o tym, aby operatorami prasy byli wykwalifikowani specjaliści. Tyczy się to oczywiście nie tylko samych pras, ale również wielu innych urządzeń hydraulicznych, o których przedsiębiorcy mogą przeczytać na http://brydexb.pl/products,prasy_hydrauliczne__prasy_agregaty hydrauliczne.

 

 

A czy cena ma znaczenie?

Przy inwestycjach firmowych każda wydana złotówka ma niebagatelne znacznie. Niestety, czasami łatwo natknąć się na pozorne oszczędności, które w dłuższej perspektywie użytkowania przynoszą więcej strat niż zysków. Urządzenia hydrauliczne powinny przetrwać długie lata w nienagannym stanie. Oczywiście konieczne jest przeprowadzanie regularnych kontroli technicznych i konserwacja, ale w dalszym ciągu są to koszty znacznie mniejsze niż w przypadku ciągłej inwestycji w nowy sprzęt lub poważne naprawy.

Na szczęście rynek wciąż daje nam ogromne możliwości i każdy bez trudu znajdzie maszyny odpowiednie dla potrzeb swoich i swojej firmy.