Suwnice w stalowych konstrukcjach

Zamontowanie suwnic jest wymagane w niektórych konstrukcjach stalowych budynków przemysłowych. Przykładem takiego zakładu są warsztaty drukarskie. W tym przypadku są one niezbędne do przenoszenia rolek papieru. Najczęściej do suwnic znajdują zastosowanie pojedyncze lub podwójne belki. Rozciągają się one w poprzek budynku w konstrukcjach stalowych. Podnośnik natomiast zamocowany jest na belkach. Strop obsługiwany jest przez dźwignicę, która z kolei przesuwa się wzdłuż belek jezdnych. Takie zastosowania występują w licznych projektach halbud.com.pl , które z dnia na dzień stają się coraz bardziej popularne.

Zastosowanie w konstrukcjach stalowych znajduje dodatkowe stężenie.

W jakim celu montowane są suwnice?

Zamontowanie w budynku o konstrukcjach stalowych suwnicy zawsze wpływa na jej cały projekt. Tego faktu nie zmienia nawet wystąpienia małego udźwigu. W projekcie ważne jest, aby nastąpiło ograniczenie w rozchodzeniu się słupów na poziomie dźwignicy. Jest to powodem, dla którego ramy portalowe nie są odpowiednimi do ciężkich dźwignic. Dlaczego? Ponieważ nieopłacalne staje się przesuwanie słupów.

Zastosowanie w konstrukcjach stalowych znajduje dodatkowe stężenie, gdyż praca wykonywana przez dźwignicę wywołuje siły poziome wynikające z przemieszczania się obciążeń.

Konstrukcje stalowe, w przypadku dźwignic cięższych niż 10 ton opłacalnym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie osobnych słupów do podparcia jezdnych belek. Dzięki temu unika się obciążenia konstrukcji budynku.