Z czego składa się suwnica

 

Jednym z najpopularniejszych rodzajów dźwignic jest suwnica. Służy ona przede wszystkim do przewożenia wysoko gabarytowych towarów z jednego miejsca na drugie. Istnieje kilka głównych rodzajów tych dźwignic, między innymi suwnica bramowa i pomostowa. Jednak jak tłumaczy ekspert z www.panda.pl/c/1077/suwnica-bramowa , wszystkie rodzaje suwnic mają kilka cech wspólnych.

 

Główne elementy budowy suwnicy

  • Każdy typ suwnicy musi mieć mechanizm umożliwiający podnoszenie i opuszczanie. W zależności od przeznaczenia suwnicy jest to albo wciągarka, albo wciągnik. Te dwa elementy pełnią tę samą funkcję, różnią się jedynie budową, oraz przeznaczeniem.

 

  • Wciągnik jest przeznaczony do mniejszych gabarytów. Zwykle jej udźwig ogranicza się do towarów ważących mniej niż pięć ton. Ponadto bardzo często mechanizm wciągnika jest obudowany.

 

  • Natomiast wciągarka służy do przewożenia towarów o większym gabarycie. Jest w stanie przenieść towary, które ważą kilkadziesiąt, a w niektórych przypadkach kilkaset ton. Podnoszenie tak wielkich gabarytów umożliwia to w jaki sposób jest zbudowana. Posiada ona ramę, na której osadzone są wszystkie elementy.

 

Suwnice w trakcie wykonywania prac na budowie.
Suwnice w trakcie wykonywania prac.

 

Inne elementy budowy suwnicy

Oprócz mechanizmu podnoszenia i opuszczania suwnica składa się również z innych elementów. Pozostałe elementy budowy suwnicy dzielą się na dwa rodzaje.

  • Elementy wyposażenia mechanicznego – zawierają między innymi tor jazdy suwnicy, czołownice, oraz most.
  • Elementy wyposażenia elektrycznego – tutaj kluczowym elementem jest przede wszystkim kaseta sterownicza.

Jednak suwnica nie byłaby w stanie funkcjonować bez takich elementów jak łącznik zasilania, czy też szafka rozdzielcza instalacji.

 

 

Suwnice to potężne urządzenia, które składają się z wielu części. Ciężko opisać dokładnie z czego się składają. W tym krótkim wpisie poruszyłem najważniejsze elementy, z których składa się suwnica.